Photographer's Note

His life story begins in Donkuz village in Karacadağ, Diyarbakır in 1946. He is from Milli Tribe and also he is from Keleşabdioğulları clan. His family is nomadic. He spends all his childhood and all his youth in Mount Ağrı and the mountains in Muş, Bingl and Van neighbourhood. He has seven brothers and seven sisters. He never goes to school. When he is eighteen, he is in love with Feride. They hold a wedding for days and days. After the wedding, he takes his wife to their home on a camel. When he is 20, he joins the army.
He learns Turkish in the army. Although it is very difficult, he begins to nourish the animals again after the army. They pass their nomadic years with sheep, horses and camels in the steep mountains and in the tents. Meanwhile, he has seven children. When the life conditions are worse in the district, they decide to migrate to the established area. So they have lived in Urfa for 18 years. He sell socks and underwears in the workbench to live.When the tourists come to Urfa, he is interested in them and especially their language. For this reason he decides to learn English. How can he learn this language? His practical intelligence helps him. He begins to invite the tourists to stay in his house without paying any money for about a year. After the guests leave home, he has a new language and a new job any more. That is; he is a boarding-house keeper now. And he is a tourist guide, too. In 2005, he takes part in Lonely Planet. Meanwhile, he has 31 grandchildren and he is going to have a new grandchild soon. Sincerely, he says he is still love in his wife, Feride and he embraces his wife before he sleeps at nights.
Sister Feride doesnt know how to read and write.She doesnt know to speak Turkish, either. But she speaks English as well as her native language, Kurdish.
For this reason, she is the most interesting person Ive ever met in this district.
They bought a new house a year ago, Its name is Lizbon Guest House. They stil show hospitality to the guests who come all over the world and show around Urfa.
Brother Aziz says that he is a social-democrat. He believes peace and democracy.
I want to thank Sister Feride, brother Aziz and their son Paşa because of their hospitality. I hope theyll be happy and healthy in their life. Oneday, ıf you go to Urfa, you should meet this family and drink a glass of tea there. Believe it or not, theyll be very happy.

With my regards,
Kemal Mert

1946 yılında Diyarbakır, Karacadağ, Donkuz kynde başlar bu yaşam yks. Milli aşiretinden, Keleşabdioğulları kabilesindendir. Ailesi gerdir. Btn ocukluğu ve genliği Bingl, Van, Ağrı, Muş dağlarında hayvan gderek geer. Yedi kız, yedi erkek 14 kardeştir. Hi okula gitmez. 18inde Ferideye aşık olur. Gnlerce sren dğnden sonra, deve stnde onu evlerine getirir. Yirmisinde askere gider. Trkeyi askerde ğrenir. Askerlik sonrası, btn zorluklarına rağmen hayvancılık yapmaya devam eder. Koyunlar, atlar, develer arasında yalın dağlarda, adırlarda geer, ger yıllar. Bu arada yedi ocuk sahibi olur. Yaşam koşulları, blgede zorlaşmaya başlayınca, onu ve ailesini yerleşik hayata, gmeye zorlar. Ve 18 yıl nce Urfaya yerleşirler. Uzun yıllar amaşır ve orap satar tezgahlar da. Şehre gelen turistler ve dilleri ilgisini eker. İngilizce ğrenmeye karar verir. Bu koşullarda nasıl olacaktır? Pratik zekası ona yardım eder ve bir yıl boyunca tanıştığı turistleri evinde, cretsiz olarak ağırlar. Bu surecin sonunda İngilizceyi ğrenmiş ve pansiyonculuğa da karar vermiştir. Bylece, bir rehber olarak ve de pansiyonculuk yaparak geer yıllar. 2005 yılında da Lonely Planette yer alır.
Bu arada torun sayısı 31i bulmuş ve 32. yoldadır. Eşi Ferideye hala aşık olduğunu ve geceleri ona sarılıp yattığını byk bir itenlikle anlatmaktadır.
Feride abla da hi okula gitme olanağı bulamadığından, hi bir dilde okuma yazması yoktur ama ana dili Krte kadar iyi konuşmaktadır İngilizceyi. Trkeyi ise hi bilmemektedir. Bu zelliği ile blgede tanıştığım en ilgin insanlardan biridir.
Bir yıl evvel yeni bir ev satın alıp, adını da Lizbon Guest House koyarlar. Ve halen gelen konuklarını gler yz, sıcaklık ve konukseverlikle ağırlıyor, Urfa ve civarını gezdiriyorlar.
Aziz abi, Sosyal demokrat olduğunu, barışa, kardeşliğe inandığını ama genel affın şart olduğunu dile getiriyor..
Bizleri 4 gn boyunca en iyi şekilde ağırlayan Aziz abiye, Feride ablaya, oğulları Paşaya teşekkr eder, mutlu ve barış iinde bir yaşam dilerim.
Urfaya yolu dşen arkadaşların konaklama fırsatları olmasa bile, bu aile ile tanışmalarını ve bir bardak aylarını imelerini neririm. İnanın buna ok sevineceklerdir

Selam ve sevgilerimle.
Kemal Mert
Not:
-Metinde yazılanlar, Aziz ağabeyle yapılan son bir sohbettendir ve hi bir ekleme eksiltme yapılmamıştır.
Aziz, 0 535 373 89 26

Photo Information
Viewed: 4608
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Mehmet Kemal Mert (KemaLMerT) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 841 W: 50 N: 879] (12048)
View More Pictures
explore TREKEARTH