Photographer's Note

Centuries ago from now, there was a very beautiful country in the overseas. Of course as it is the same in all of the stories, there was a king and a princess of this country. The princess was a very beautiful girl that it was foridden to look at her while she goes out under the control of the palace guards. When it was being announced the princess will go out, the public was bending down and closing their eyes or running in their homes. The payback to see her, was death. One day again when the princess went out to walk around, one of the poor villagers couldn't overcome his will and slowly rose up and he came eye to eye with the princess and as you can understand the poor villager fell in love with the princess. The poor villager, who thought also the princess' looks weren't empty towards him, couldn't sleep for days and even to take the death risk, he tried to see the princess one more time.

At the same time the princess, who also fell in love with the poor villager, closed herself in the palace for days to save young man. At the end the villager couldn't stand and he climbed on the wall of the palace and they came eye to eye once more again with the princess.

The poor villager jumped down the walls and just when he was about to talk to the princess, he had been caught by the palace guards. The young man, whom had been taken in front of the king, as he knew he will die, started to tell the love he feels towards the princess. While the king was about to give the order of death, he couldn't stand the begs of the princess and accepted to give another punishment for the young villager.

The king, whom ordered a lighthouse to be built on the island which is the furthest one, punished the poor villager to live alone on this island.

Despite the months already passed, the young man couldn't forget the princess and he wrote his love for the princess on the papers and he started to tell it to the seagulls.

Now all of the seagulls were also informed about the love of the young man. At the end even the seagulls understood his love and they started to transport the letters to the princess.

And in the time, by the segulls which transported also the letters the princess wrote, to the young man, their love had been huger an huger, till..

The king had seen a seagull with a letter in its mouth while he was having breakfast in the yard of the palace.

But of course it hadn't been as we scare. The king, who hugged his daughter, crying, felt very embarrassed as even the animals understood this love, but he couldn't understand it, and he told his daughter, he will send a ship to the island and took the young man from there and get them married.

The princess had been very happy for that and wrote a letter again and send it to the young man. And of course she told everything to the seagull which was waiting for taking the letter to the young man, and she invited all of the seagulls to their wedding. The seagull, which was very happy for that, left quickly to take the letter to the deserted island. When it was the half way, it realized the letter was lost when it opened its mouth to say they are invited to the wedding to its seagull friends. All the seagulls started to search for the letter.

But they couldn't find it despite the searches they made. And at that time, the young man, who couldn't receive letter from the princess, couldn't find even one seagull to send the letters he wrote for the princess. And the young man thought the princess doesn't like him any more or forgot him already, and he supposed the seagulls weren't coming because of that and he jumped down the lighthouse and killed himself. Unfortunately, when the king's ship arrived on the island, the crew faced the cold body of the young man.

So from these times, the seagulls, which would like to correct their mistakes, flies over the seas and searches for this letter. By finding this letter, they think they will bring this amazing love and everything back. That's why they fly over the seas.

Bundan yzyıllar nce deniz aşırı, ok gzel bir lke varmış. Tabi her masalda olduğu gibi bu masalda da o lkenin bir kralı ve tabii ki bir de prensesi varmış.
Prenses dnyalar gzeli bir kızmış. Kralın emri ile her gn prenses dolaşmak iin saray muhafızları ile birlikte sarayın dışına ıktığında ona bakmak yasakmış. Halk onun dolaşmaya ıktığı ilan edildiğinde eğilir ve gzlerini kapatır, ya da evlerine kaışırmış.
Onu grmenin bedeli lmle cezalandırılırmış.

Gnlerden bir gn yine prenses dolaşmak iin ıktığında... Fakir bir kyl delikanlı iradesini yenememiş ve yavaşa başını kaldırıp prensese bakmış ve başını kaldıran fakir delikanlı ile prenses o anda gz gze gelmişler...

Tabii ki... Tahmin edeceğiniz gibi fakir delikanlı pensese inanılmaz bir aşkla tutulmuş. Prensesin de o derin bakışlarının boş olmadığını dşnen fakir delikanlı gnlerce uyuyamamış ve lm bile gze almak pahasına, prensesi bir kere daha grmek iin uğraşmış durmuş.

Bu arada fakir delikanlıya da tutulan gzel prenses onun zarar grmemesi iin gnlerce kendini saraya kapatmış. Sonunda dayanamayan fakir delikanlı her şeyi gze alarak gizlice sarayın bahe duvarına tırmanmış ve prenses ile bir kere daha gz gze gelmişler.
Fakir delikanlı hemen duvardan atlamış ve prensesle konuşacağı anda saray muhafızlarına yakalanmış.
Kralın karşısına gtrlen delikanlı nasıl olsa lmle cezalandırılacağını bildiğinden krala prensese duyduğu aşkını anlatmış. Kral lm emrini vereceği anda prensesin yalvarışlarına dayanamayarak fakir delikanlıya başka bir ceza vermeyi kabullenmiş.

Hemen bir gemi hazırlattıran kral gidilebilecek en uzaktaki adaya bir fener yaptırmış ve fakir delikanlıyı da o adada yanlız yaşamaya mahkum etmiş...

Aradan bir ka ay gemesine rağmen prensesi unutamayan fakir delikanlı prensese olan aşkını kağıtlara dkmş ve martılara anlatmaya başlamış...

Artık btn martılar fakir delikanlının prensese olan aşkından haberdarmış. Sonunda martılar bile fakir delikanlıyı anlamış ve yazdığı mektupları prensese gtrmeye başlamışlar...

Ve zamanla prensesin de yazmış olduğu mektupları fakir delikanlıya gtren martılar aracılığı ile aşkları iyice bymş; ta ki...

Bir sabah sarayın bahesinde kahvaltı yaparken prensesin odasının penceresine ağzında bir mektupla konan martıyı kralın grmesine dek.

Tabii korkulduğu gibi olmamış...Ağlayarak kızına sarılan kral, hayvanların bile bu aşkı anlarken kendisinin anlayamadığı iin kendisinden utandığını syleyerek prensese hemen bir gemi gndertip fakir delikanlıyı getirtip kendisi ile evlendireceğini sylemiş.

Buna ok mutlu olan prenses hemen fakir delikanlıya bir mektup yazmış ve olanları anlatmış.

Tabii bu arada mektubu gtrmek iin bekleyen martıya da her şeyi anlatarak btn martıları dğnlerine ağırmış. Buna ok sevinen martı mektubu bir an nce ıssız adaya gtrmek iin yola ıkmış.Tam yolu yarılamışken yanından geen bir ka martı arkadaşına haber verip hepsinin dğne davetli olduğunu sylemek iin gagasını atığında mektubun dştğn farketmiş.
Ve mektubu tm martılar hep birlikte aramaya başlamışlar...

Fakat bir trl bulamamışlar. Bu arada prensesten mektup alamayan fakir delikanlı, yazmış olduğu mektupları gndermek iin bir tek martı bile bulamamış...

Biraz ilerisinde uuyorlar fakat yanına gitmiyorlar ve mektubu arıyorlarmış... Prensesin kendisini unuttuğunu yahut istemediğini sanan fakir delikanlı martıların onun iin gelmediğini dşnerek, fenerden kendisini kayaların zerine atarak intihar etmiş.Ve maalesef kralın gemisi adaya vardığında fakir delikanlının soğuk bedeni ile karşılaşmışlar...

İşte o gn bugndr, her şeyi dzeltmek iin denizler zerinde uan martılar o mektubu ararlar. O mektubu bularak o inanılmaz sevgiyi ve her şeyi geri getiriceklerini sanırlar ve bu yzden de hep denizler zerinde uarlar..

Photo Information
Viewed: 2513
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Seref Halicioglu (WepWaWet) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 355 W: 5 N: 629] (3798)
View More Pictures
explore TREKEARTH