Photographer's Note

Ortaky Mosque, officially the Byk Mecidiye Camii (Grand Imperial Mosque of Sultan Abdlmecid) in İstanbul, is situated at the waterside of the Ortaky pier square, one of the most popular locations on the Bosphorus.

The original Ortaky Mosque was built in the 18th century. The current mosque, which was erected in its place, was ordered by Sultan Abdlmecid and built between 1854 and 1856. Its architects were Armenian father and son Garabet Amira Balyan and Nigoğayos Balyan, who designed it in Neo-Baroque style.

The wide, high windows let the ever-changing light reflections of the Bosphorus shine in the mosque.
-----------------------------------------------------
Cami, Sultan Abdlmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyana 1853 yılında yaptırılmıştır. Olduka zarif bir yapı olan cami Barok slubundadır. Boğaziinde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Btn selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hnkar blm olmak zere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yksek pencereler Boğazın değişken ışıklarını caminin iine taşıyacak biimde dzenlenmiştir.
Merdivenle ıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi vardır. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap mozaik ve mermerden, mimber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işiliğin rndr.

danos, kordinator, stny, Cricri, Charo, bukitgolfb301, IsaiasCaetano, fotka, photoray has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2589
Points: 38
Discussions
Additional Photos by cevdet ozcelik (yedirenk) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1819 W: 5 N: 572] (11244)
View More Pictures
explore TREKEARTH