Photographer's Note

zerine Tıklayarak Byk Halini Grebilirsiniz.
You can see larger by clicking on.

BEYŞEHİR GL

Beyşehir Gl, Trkiye'nin cnc byk gl, gney ve batısında Toros Dağları, doğusunda volkanik bir oluşum olan Erenler Dağı, gneydoğu kuzeybatı ynnde ise Anamas Dağı ve Sultan Dağları ile evrili tektonik bir keltide yer almaktadır.

İ Anadolu'nun batısına yakın, Beyşehir ile Isparta arasındadır. Beyşehir Gln İ Anadoludan ayıran Sultan Dağları silsilesi takriben 100 km kadardır. Bu silsile aynı zamanda Beyşehir Gl Havzası ile Eğridir ve Akşehir Gl havzalarının su blm izgisini oluşturmaktadır. Sultan Dağları, Beyşehir Gl Havzasını bir sre evreledikten sonra yerini Erenler (2319 m) ve Alacadağlarına (2203 m) bırakmaktadır. Beyşehir ve Suğla glleri arasındaki BeyşehirSeydişehir knt oluğunu Doğudan kuşatan bu dağlar: Sultan Dağları, Gl Dağları, Geyik Dağları sırasından sonra gelen ve Konya topraklarını blmlere ayıran Batı Torosların bir i koludur.

Gln batısında kıyı grnts dik ve yksek olup bu kesimde dik kıyıların kesintiye uğradığı blgelerde Yenişar Ovası uzanmaktadır. Gney ve doğudan sınırlayan kıyılar ise alaktır. Bu hafif eğimli olan kıyıların gerisinde batı ynnde Yeşildağ ve doğu ynnde Kıreli ovaları uzanmaktadır. Deniz seviyesinden yksekliği 1121 m ve yzlm 651 km olan gln kuzeybatı-gneydoğu doğrultusunda uzunluğu 50 km, buna dik doğrultudaki genişliği ise yaklaşık 1820 km arasındadır. Suları tatlı olup, derinliği en ok 10 m civarındadır. evresi, yksekliği 2.000 metreyi aşan dağlarla evrilidir. Deniz seviyesinden yksekliği ise 1.115 metredir.

Fazla gelen sular, yapılan bir kanalla doğrudan arşamba Suyu'na verilir. Beyşehir Gl, halk arasında Uluarık olarak adlandırılan ve kaynaklarda Beyşehir (arşamba) ayı ismi verilen gideğeni vasıtasıyla gneydoğu doğrultusunda yaklaşık 60 km kat ederek Suğla (Karaviran) Glne karışmaktadır. Konya Ovasının sulanması iin Beyşehir kazası yanında byk bir reglatr yapılmıştır.

pajaran, agulberk, specialist has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Muhammed SANCAKLI (ghost_man) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 155 W: 0 N: 35] (1006)
  • Genre:
  • Medium:
  • Date Taken: 2011-05-10
  • Categories:
  • :
  • Date Submitted: 2011-05-21 3:24
Viewed: 4232
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Muhammed SANCAKLI (ghost_man) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 155 W: 0 N: 35] (1006)
View More Pictures
explore TREKEARTH