Photographer's Note

As the title suggests, we are looking west on the eastern end of the touristic section of Beale Street. The facade in the distance held up by six steel girders has an interesting story. It is the facade of what used to be Gallina Exchange Building. It was built by judge and magistrate for Shelby County, Charles Gallina in 1891. It was a three story building with a salloon and a gambling hall on the first floor, courtroom on the second floor and Gallinas private residence on the third floor. The Gallina Exchange Building was also a hotel with 20 rooms, each with a marble fireplace. It was the Pride Of Beale Street, popular with the Grand Opera House clientele and many of the traveling actors. After Judge Gallinas passing in 1914, it would become the home to a pharmacy, clothing store and dentist's office. The steel girders were placed in 1980 to support the facade, originally as a temporary measure after a fire gutted the building and a windstorm caused the collapse of the rear and side walls. The plans to rebuild the structure as a hotel never materialized and the girders are now a permanent part of the street. In the 1990s Silky O'Sullivan's Irish Pub moved to the location and made the open area behind the facade their patio.

Beale Sokağında Batıya Bakarken

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, Beale Sokağı'nın turistik blmnn doğu ucundan batıya doğru bakıyoruz. İleride altı elik kiriş tarafından desteklenen cephenin ilgin bir hikayesi var. Gallina Borsa Binası'nın n cephesi. 1891'de yargı ve Shelby İlesinin sulh hakimi Charles Gallina tarafından inşa edildi. Birinci katta bir salon ve kumar salonu, ikinci katta mahkeme salonu ve nc katta Gallina'nın zel konutu ile katlı bir binaydı. Gallina Borsa Binası aynı zamanda her biri mermer şmineli 20 odaya sahip bir oteldi. Grand Opera House mşterileri ve seyahat eden aktrlerin biroğu ile popler olan Beale Street'in Gururu idi. Yargı Gallina'nın 1914'te vefatından sonra, bir eczane, giyim mağazası ve diş hekiminin ofisi olacaktı. elik kirişler cepheyi desteklemek iin 1980 yılında, bir yangının binanın iini tamamen yoketmesi ve bir rzgar fırtınasının arka ve yan duvarlarının kmesine neden olduktan sonra geici bir nlem olarak yerleştirildi. Yapıyı bir otel olarak yeniden inşa etme planları hi gerekleşmedi ve kirişler artık sokağın kalıcı bir parası oldu. 1990larda Silky O'Sullivan'ın İrlanda Birahanesi buraya taşındı ve cephenin ardındaki aık alanı verandaları yaptı.

Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 806 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 22.45 mm (in 35mm: 124.1 mm)
Date Taken: 2018-06-22 20:26
Metering Mode: Evaluative
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 699
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5692 W: 279 N: 12166] (45085)
View More Pictures
explore TREKEARTH